Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nora v horách - nora v betonu - vyberte si

17. 12. 2009

cituji z:
http://www.tyden.cz/rubriky/bydleni/co-se-stavi-ve-svete/neviditelny-domov-v-naruci-velehor_151639.html


Neviditelný domov v náruči velehor

Autor: Lenka Krejcarová
14.12. 16:17 Původní zpráva


Útulné bydlení v drsném horském prostředí nemusí poskytnout pouze odolný srub či historií prověřená roubenka. Inspirací pro ty, co fandí přírodě nebo se rozhodli vybudovat příbytek na území, kam mají novostavby „přístup zakázán", může být třeba letos dokončený alpský domov pod úrovní země s ložnicí z kartonu, jež připomíná klenbu románských kostelíků.

V malebném prostředí švýcarských Alp, přesněji v blízkosti termálních lázní Vals, kde platí velmi přísné stavební nařízení (nesmí se zde stavět moderní domy, protože by narušily původní ráz horského městečka), ho pár metrů od staré stodoly navrhli švýcarští architekti Christian Müller a Bjarne Mastenbroek. Podobu interiéru vdechl Jeroen van Mechelen ze studia JVM.

 Ohleduplnost ke krajině, která si vyžádala zanoření patrové stavby s půlkruhovým štítem do svahu (druhou část půlkruhu tvoří prostorná terasa s kamenným zábradlím), se majitelům vyplatila. Místo klasické stavby se sedlovou střechou si mohou užívat pohodlí domu, který nabízí panoramatický výhled na vrcholky a okolní lesy, přičemž jeho zadní stěnu tvoří sama zem. Protože autoři návrhu „oblékli" domek (s výjimkou kulatého štítu s několika okny, jež do interiéru přivádí dostatek přirozeného světla) celý do zemitého kabátu, má stavba velmi dobré izolační vlastnosti a není problém ji vytopit.

V moderním interiéru hraje prim beton v kombinaci s nerezem, textiliemi výrazných barev a přírodními prvky. Ke slovu se dostaly třeba schůdky poskládané z kamenů apod. Jednou z nejzajímavejší místností je ložnice v patře, kterou designéři pojali jako kartonovou. Strop přitom navrhli tak, že působí jako moderní variace na klenbu v románském kostele.

V přízemí novostavby je hned vedle ložnice majitelů situována kuchyně s jídelnou a společenský pokoj. V patře se pak nacházejí dvě ložnice s hygienickým zázemím. Stará budova je podsklepena a její horní část slouží jako předsazený společenský pokoj.

Investor původně zamýšlel postavit ve Vals dvě novostavby. Kvůli zákazu stavebního úřadu plán pozměnil: jednu budovu nechal šalamounsky zasunout pod zem, druhou (starou stodolu, která je s novostavbou spojena tunelem a slouží jako vstup) nechal opravit. Důvod? Místní úřady sice zakazují stavbu nových budov, ale nebrání ohleduplnému „rozširování" stávajících staveb.

                       
Domovy ukryté pod zemí nejsou výjimkou ani v Česku. Na zelené řešení vsadil při budování rodinného sídla na šumavské Modravě například uhlobaron Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou Maláčovou. Bydlení jim navrhl architekt Radan Hubička. Luxusní vila zapuštěná do terénu, jež tvarem připomíná protiatomový kryt, pár vyšla na desítky milionů korun. V současnosti stavba, která má vlastní zdroj pramenité vody a čističku odpadních vod, zeje prázdnotou. Pár se před nedávnem rozhodl kvůli soukromí přestěhovat do Švýcarska.

Foto: www.archdaily.com

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

http://www.exquisedesign.com/

http://79.170.40.49/exquisedesign.com/lovedesign/index.php?
http://79.170.40.49/exquisedesign.com/lovedesign/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=38&Itemid=57&lang=fr

http://79.170.40.49/exquisedesign.com/lovedesign/images/stories/artistes/FlorenceJaffrain/blove_tm_jour_01_02.jpg

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%


cituji z:
http://www.tyden.cz/rubriky/bydleni/cesko/praha-13-se-rozhodla-prodat-bytovy-fond_151400.html

Praha 13 se rozhodla prodat bytový fond

Autor: ČTK
11.12. 08:05


Zastupitelstvo Prahy 13 jednomyslně schválilo prodej bytového fondu městské části. Do privatizace může jít až 1680 bytů. Prodávat se budou jednotlivě, za odhad tržní ceny se slevou pro jejich nájemníky. Nájemníci obecních bytů preferují jejich nabytí do osobního vlastnictví.

Nájemníci všech 1680 bytů dostali dotazníky, zda by měli o koupi bytů zájem. Ve stanovené lhůtě se na radnici vrátilo 1418 odpovědí. Celkem 1187 nájemníků dává přednost osobnímu vlastnictví, 192 družstevnímu, 39 odpovědělo, že o koupi bytu předběžně zájem nemá. Asi 400 respondentů je přitom údajně schopno cenu bytu uhradit hned, ostatní na splátky.    

"Ti, co nebudou chtít byty koupit, zůstanou dál nájemníky městské části," řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka. Záměr prodat obecní byty je údajně koncipován tak, aby ti, co o ně mají zájem, dostali možnost jejich odkupu, a ostatní lidé mohli zůstat nájemníky. Po schválení návrhu asi sto lidí, kteří na jednání zastupitelstva přišli, začali tleskat.    

Cenu bytů stanoví znalecký posudek, nájemníci na ni dostanou desetiprocentní slevu. Podle Vodrážky by se ceny bytů neměla lišit od bytů, které se privatizovaly už dříve. V případě, že o privatizaci bytů nebude mít v určitém domě zájem víc než 30 procent nájemníků, vyhrazuje si usnesení rady právo městské části v tomto objektu od prodeje odstoupit.    

Privatizace bytů po celých domech skončila v Praze 13 letos v dubnu. Podle tiskového mluvčího Prahy 13 Samuela Truschky se prodalo asi 3100 bytů za celkem 1,4 miliardy korun. Městské části z nich po zaplacení daní, poplatků a odměny firmě, která privatizaci organizovala, zbylo asi 1,2 miliardy korun.