Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nenapodobovat bezhlavě prosím!

7. 1. 2008

Američan se proletěl v zahradní židli nad Oregonem

Bend - Kent Couch z Oregonu se posadil na zahradní židli, obklopil se několika svačinami, připnul si padák a vydal se na cestu svých snů. Jeho cílem bylo sousední Idaho a skoro se tam dostal. Po devíti hodinách letu, který mu zprostředkovalo 105 balonků naplněných heliem, přistál na poli na dohled o Idaha a 310 kilometrů od domova, informovala dnes stanice BBC.
 

Couch měl s sebou skoro 100 litrů vody ve čtyřech kanistrech, jejichž obsah mohl postupně upouštět, takže díky nim ovlivňoval výšku letu.

Je to zatím poslední pokus napodobit zakladatele této letecké disciplíny Larryho Walterse. V roce 1982 se Walters, rovněž v zahradní židli, dostal nad Los Angeles. Musel tenkrát zaplatit 1500 dolarů pokuty, neboť ho "udal" pilot jednoho letadla, když kontrolní věži v ohromení oznámil, že právě proletěl kolem chlapa sedícího na židli.

Sedmačtyřicetiletý Couch rád vzpomíná na mládí, kdy nosíval pouťové balonky, a taky rád lelkuje na zahradě a pozoruje letící mraky nad hlavou. Walterse poprvé následoval loni v září a stejně jako on tenkrát před "sestupem" na zem balonky likvidoval brokovnicí. Klesal ale tak rychle, že musel použít padák. Poučen, vydal se blíže k oblakům - tentokrát lépe vybaven. Mohl totiž dosáhnout na uzávěry některých balonků, takže helium upouštěl ručně a nepotřeboval žádnou zbraň.

Než se v sobotu odlepil od oregonské hroudy, políbil poněkud zneklidněnou, avšak rezignovanou manželku Susan na rozloučenou. Zatímco Couch si plul vzduchem asi čtyřicetikilometrovou rychlostí, na zemi jeho trajektorii sledovali ve třech automobilech přátelé, příbuzní a pes. Couch slyšel bučení dobytka na pastvinách a křik dětí a přitom proplouval oblaky. "Bylo to nádherné, nádherné," tvrdil s nadšením štábu televize KTVZ. Let prý byl mimořádně klidný, jen s občasnou turbulencí.

Rozhodl se ho ukončit, když mu zbývaly už jen necelé čtyři litry vody. O tom, jestli si výlet zopakuje potřetí, prý rozhodne manželka. Podle předběžných zpráv je ale Susan rozhodnuta tentokrát říci ne. S víkendovým dobrodružstvím prý souhlasila jenom proto, že věděla, že by manžel na let myslel, kudy by chodil.

 

 

https://video.aktualne.cz/dvtv/vydrysek-uvazuji-o-pohadce-ze-senatu-do-funkce-senatora-me-d/r~0da0ed68ef1511e6bb37002590604f2e/