PC
OS LINUX
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/234811-mali-cesi-jsou-linuxovou-velmoci.html
Jak jednoduše vyzkoušet Linux bez instalace
CITUJI Z:
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/171894-jak-jednoduse-vyzkouset-linux-bez-instalace.html
Jak jednoduše vyzkoušet Linux bez instalace
Možná byste si chtěli Linux vyzkoušet, ale nevíte jak začít. Nejlepší cestou pro mnohé jsou tzv. Live CD, tedy distribuce Linuxu bez nutnosti instalace na pevný disk. My se s nimi seznámíme prostřednictvím distribuce Slax pocházející z Česka od Tomáše Matějíčka.
Speciální verzi Linuxu začala používat i Kuba
Kuba představila na počítačové konferenci v Havaně vlastní verzi operačního systému Linux, protože by komunistická vláda ráda vytlačila z ostrova systém Windows od amerického Microsoftu. Windows podobně jako jinde ve světě běží ve většině kubánských počítačů.
Kubánská vláda považuje počítačový operační systém od Microsoftu za potenciální hrozbu, protože americké bezpečnostní složky mají podle ní přístup k jeho kódům. Přístup Kubáncům k americkému softwaru i k jeho inovovaným verzím navíc dlouhodobé ztěžuje americké obchodní embargo vůči Kubě. Komisi, která prosazuje přechod na nový bezplatný software s otevřeným kódem, předsedá ministr výpočetní techniky a spojů Ramiro Valdes.
Podle expertů kubánské Univerzity informačních věd má zhruba pětina počítačů na ostrově operační systém Linux. Novu podle nich začalo používat několik ministerstev a vysoké školství, přejít na ni ale nechtějí některé státní podniky. Brání se tím, že nový operační systém není kompatibilní s jejich softwarovými aplikacemi.
úterý 23. června 2009, 12:22
Narozdíl od Microsoftu nabízí komunita okolo Linuxu jednoduchý způsob, jak si operační systém ve znamení tučňáka vyzkoušet. Co je k tomu potřeba? CD s Live distribucí Linuxu, počítač s CD-ROM mechanikou a trocha vůle vstřebávat nové vědomosti. Výběr distribuce Slax není náhodný, máme pro to několik dobrých důvodů.
Především jde o hojně využívanou distribuci, podle ankety serveru ABCLinuxu má u nás větší počet příznivců už jen Ubuntu. Základní balíček Slaxu se vejde i na malé 8cm CD, čímž se stává dobře přenosným. Velikost cca 190MB si navíc stáhnete určitě rychle, a tak i netrpěliví jedinci mají šanci na úspěch. Posledním pádným důvodem je potom možnost provozovat systém jen z operační paměti RAM, čímž odpadá nutnost čekat na dlouhé načítání z CD při každém kliknutí do nabídky.
Kde stáhnout, jak stáhnout?
Nejlepší je začít na adrese www.slax.org alias domácím portálu distribuce Slax. Tam si stáhněte obraz CD v ISO formátu a následně vypalte v libovolném programu na CD. A když ještě zvládnete nastavit zavádění operačního systému (boot) z CD mechaniky, máte vyhráno.
Na stránkách Slaxu si můžete všimnout konfigurátoru distribuce. Pokud vám totiž něco v oné základní verzi chybí, můžete to přidat buď ještě před vypálením do své upravené verze, nebo dodatečně až Live CD spustíte. Určitě se hodí přidat i balíček s českým jazykem nebo oblíbený prohlížeč internetového obsahu. Ale pozor, každým modulem narůstá velikost distribuce. Nemusí se potom už vejít na malé CD a budete muset použít obyčejnou 700MB placku.
Spouštíme Live CD
Když začne načítat počítač operační systém z CD, objeví se nejdřív nabídka „jak Slax spustit“. Hned první je umístěna volba „Slax Graphics mode (KDE)“, která se automaticky aktivuje, pokud se nerozhodnete jinak. Jde o nejběžnější způsob zavedení systému, kdy se do paměti uloží nejdříve jen nejdůležitější data a pro další práci v systému je nutné mít stále CD v mechanice. Nás by mohla zajímat i třetí položka „Slax Copy to RAM“, která zkopíruje celý systém do paměti tak, že už nebude potřeba CD. Tu však zvolte jen v případě, že máte dostatek operační paměti, minimálně 512MB.
Následuje načítání systému. Podle zvoleného způsobu bude chvíli trvat než se dostanete na plochu Linuxu, přeci jen se nenačítá z pevného disku. Pokud máte problémy s obrazem, například se prapodivně rozsype nebo se nastaví nepoužitelné rozlišení, můžete si pomoci a Slax spustit v základním režimu bez specifického ovladače grafické karty (čtvrtá volba – VESA mode).
Již do češtiny přeložené okno složky Control Center prostředí KDE, tentokrát ve verzi 3.5.10 začleněné do Slaxu 6.1.1
FOTO: mas, Novinky
Jak přidat český jazyk
Slax je v základu vybaven pouze anglickými popisky. Chcete-li s ním komunikovat česky, musíte si ČJ modul přidat, ale nebojte se, jde to velmi jednoduše. Pokud jste tak učinili už při stahování obrazu Live CD, potřebujete se podívat do KDE Menu (obdoba nabídky Start). Tam spusťte Control Center, kde v sekci Regional&Accesibility (poznáte podle vlaječek) přidáte nový jazyk.
Pokud tam není, najděte si na webových stránkách Slaxu modul českého jazyka a klikněte na aktivovat. Vraťte se zpět do Control Center a jazyk v nastavení přidejte. Pro kompletní počeštění prostředí KDE je nutné ještě uživatele odhlásit a znovu přihlásit (přihlášení se provede automaticky), jinak budou české popisky pouze na nově spuštěných programech.
Máme to za sebou
Pokud vás nenastane nějaký nepříjemný problém, můžete se začít s Linuxem sžívat. Možná vás překvapí, jak podobný je Linuxový systém tomu s MS Windows. Slax v kombinaci s prostředím KDE nabízí i pro uživatele okének velmi intuitivní a přátelské rozhraní, a to i ve smyslu integrovaného (předinstalovaného) softwaru.
Najdete zde například IM klienta schopného komunikace přes ICQ, Jabber a ostatní kanály, je zde zahrnut prohlížeč fotografií, program na vypalování CD/DVD, textový editor i prezentační nástroj. V modulech na webu se nachází dokonce i Blender pro práci s 3D grafikou, takže na své si přijde rozhodně každý.
Kopete - univerzální kecálek je základním vybavením distribuce Slax.
FOTO: mas, Novinky
Nebojte se experimentovat
Je dobré připomenout, že vše co budete s Linuxem dělat, se nedotkne primárního operačního systému na pevném disku. Live CD běží jen v paměti RAM, nic se neinstaluje. Samozřejmě můžete přistupovat na pevný disk a měnit na něm soubory, musíte tedy umět rozeznat kdy už nejde o operační systém, ale o data na disku. Ale pokud jen měníte nastavení Linuxu, jde o zcela bezpečnou záležitost. V nejhorším případě je nutné počítač restartovat.
Live CD se nepoužívají jen pro seznámení se s Linuxem. Jejich využití sahá mnohem dále, ať už jako nástroj záchrany dat, když původní OS odmítne bootovat, nebo třeba pro otestování nového počítače bez nutnosti instalace operačního systému na disk. A když už vás nic dalšího nenapadá, můžete v něm klidně brouzdat po internetu bez rizika, že vám PC napadnou zlé a zákeřné viry. Vždyť Linux je zatím nejbezpečnější platformou, která díky velké různorodosti není ohrožována, jak to známe od produktů Microsoftu a nově i Applu.
Marek Schäferling, Novinky
LINUX na USB:
http://www.linuxexpres.cz/
%%%%%%%%%%%%%%%
cituji z:
http://pcworld.cz/software/linux-behem-chvilky-na-usb-a-bez-instalace-6025
Linux během chvilky – na USB a bez instalace
Software | 13.04.07
Linuxové „live“ distribuce mají dlouhou tradici. Ať již jsou na CD či DVD, vždy jde o to, že operační systém je připraven k okamžitému používání po nabootování z optického disku, samozřejmě s jistými omezeními danými nemožností na něj zapisovat. Nyní však máme Linux na USB.
---------------------------------------
Na 4GB USB 2.0 disku je distribuce Mandriva Linux 2007 KDE 32bit, stačí ho připojit k počítači, zapnout a chvilku počkat na spuštění systému. Veškerá nastavení jsou ukládána na disk, takže uživatel nepřijde například o své úpravy prostředí. Jak je u Linuxu zvykem, obsaženy jsou ovladače pro všechny běžné i méně běžné grafické karty, síťové karty, bezdrátové adaptéry, modemy i další hardware. Programové vybavení tvoří mj. oblíbené open-source aplikace, například:
- KDE 3.5.4 (GUI – grafické rozhraní)
- Mozilla Firefox 1.5.0.10 (internetový prohlížeč)
- OpenOffice.org 2.0.4 (sada kancelářských aplikací)
- The Gimp 2.3.10 (kreslící program)
- Real Player 10.0.8.805 (přehrávání hudby a videa)
- Flash Player 9.0.31.0 (přehrávač flash animací)
Je nasnadě, k čemu je taková mobilní linuxová distribuce dobrá. Například když cestujete a nemáte notebook a chcete využít například počítač v hotelu. Tímto máte s sebou prostředí, na které jste zvyklí, systém automaticky detekuje síťová nastavení, je schopen se tvářit jako část Windows sítě a také můžete volně přistupovat na disky se souborovým systémem NTFS či FAT32, tedy k souborům systému Windows. A samozřejmě je to snadný způsob jak si Linux vyzkoušet (a jak se ho přestat bát).
4GB flash distribuce je nástupcem předchozí 2GB verze. Při koupi obsahuje USB disk jedinou FAT partition, při prvním spuštění si uživatel volí, kolik místa bude při systém, tedy pro odkládací soubor, a kolik si ponechá pro své soubory.
Systém ukládá všechny data pouze na USB disk, nezanechává tedy stopy na pevném disku počítače. Samozřejmě se soubory z hlavního disku lze pracovat.
Operační systém lze vylepšit na Mandriva Linux 2007 Spring, což je nejnovější verze Mandrivy. Cena 4GB disku se systémem je 89 eur.
- - Alexandr Radecký
autor Alexandr Radecký
---------------------------------------
---------------------------------------
cituji z: http://www.linuxexpres.cz/ &
cituji z:
http://zive.cz/default.aspx?section=3&article=139908
cituji z:
http://www.zive.cz/clanky/tucnak-na-klicence-vyzkousejte-linux-z-flash-disku/
OPEN SuSe
cituji z:
http://portal.suse.cz/kategorie/novinka/vyzkousejte-si-opensuse-bez-instalace
cituji z:
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/171894-jak-jednoduse-vyzkouset-linux-bez-instalace.html
Jak jednoduše vyzkoušet Linux bez instalace
http://www.slax.org/
(v citaci článku jsou vypnuté odkazy, více na výše vypsané adrese, zde zkráceno a zvětšeno!)
Možná byste si chtěli Linux vyzkoušet, ale nevíte jak začít. Nejlepší cestou pro mnohé jsou tzv. Live CD, tedy distribuce Linuxu bez nutnosti instalace na pevný disk. My se s nimi seznámíme prostřednictvím distribuce Slax pocházející z Česka od Tomáše Matějíčka.
úterý 23. června 2009, 12:22
Narozdíl od Microsoftu nabízí komunita okolo Linuxu jednoduchý způsob, jak si operační systém ve znamení tučňáka vyzkoušet. Co je k tomu potřeba? CD s Live distribucí Linuxu, počítač s CD-ROM mechanikou a trocha vůle vstřebávat nové vědomosti. Výběr distribuce Slax není náhodný, máme pro to několik dobrých důvodů.
Především jde o hojně využívanou distribuci, podle ankety serveru ABCLinuxu má u nás větší počet příznivců už jen Ubuntu. Základní balíček Slaxu se vejde i na malé 8cm CD, čímž se stává dobře přenosným. Velikost cca 190MB si navíc stáhnete určitě rychle, a tak i netrpěliví jedinci mají šanci na úspěch. Posledním pádným důvodem je potom možnost provozovat systém jen z operační paměti RAM, čímž odpadá nutnost čekat na dlouhé načítání z CD při každém kliknutí do nabídky.
Kde stáhnout, jak stáhnout?
Nejlepší je začít na adrese www.slax.org alias domácím portálu distribuce Slax. Tam si stáhněte obraz CD v ISO formátu a následně vypalte v libovolném programu na CD. A když ještě zvládnete nastavit zavádění operačního systému (boot) z CD mechaniky, máte vyhráno.
Přečtěte si také: Operační systém Linux pod drobnohledem
Na stránkách Slaxu si můžete všimnout konfigurátoru distribuce. Pokud vám totiž něco v oné základní verzi chybí, můžete to přidat buď ještě před vypálením do své upravené verze, nebo dodatečně až Live CD spustíte. Určitě se hodí přidat i balíček s českým jazykem nebo oblíbený prohlížeč internetového obsahu. Ale pozor, každým modulem narůstá velikost distribuce. Nemusí se potom už vejít na malé CD a budete muset použít obyčejnou 700MB placku.
Spouštíme Live CD
Když začne načítat počítač operační systém z CD, objeví se nejdřív nabídka „jak Slax spustit“. Hned první je umístěna volba „Slax Graphics mode (KDE)“, která se automaticky aktivuje, pokud se nerozhodnete jinak. Jde o nejběžnější způsob zavedení systému, kdy se do paměti uloží nejdříve jen nejdůležitější data a pro další práci v systému je nutné mít stále CD v mechanice. Nás by mohla zajímat i třetí položka „Slax Copy to RAM“, která zkopíruje celý systém do paměti tak, že už nebude potřeba CD. Tu však zvolte jen v případě, že máte dostatek operační paměti, minimálně 512MB.
Následuje načítání systému. Podle zvoleného způsobu bude chvíli trvat než se dostanete na plochu Linuxu, přeci jen se nenačítá z pevného disku. Pokud máte problémy s obrazem, například se prapodivně rozsype nebo se nastaví nepoužitelné rozlišení, můžete si pomoci a Slax spustit v základním režimu bez specifického ovladače grafické karty (čtvrtá volba – VESA mode).
Již do češtiny přeložené okno složky Control Center prostředí KDE, tentokrát ve verzi 3.5.10 začleněné do Slaxu 6.1.1
FOTO: mas, Novinky
Jak přidat český jazyk
Slax je v základu vybaven pouze anglickými popisky. Chcete-li s ním komunikovat česky, musíte si ČJ modul přidat, ale nebojte se, jde to velmi jednoduše. Pokud jste tak učinili už při stahování obrazu Live CD, potřebujete se podívat do KDE Menu (obdoba nabídky Start). Tam spusťte Control Center, kde v sekci Regional&Accesibility (poznáte podle vlaječek) přidáte nový jazyk.
Pokud tam není, najděte si na webových stránkách Slaxu modul českého jazyka a klikněte na aktivovat. Vraťte se zpět do Control Center a jazyk v nastavení přidejte. Pro kompletní počeštění prostředí KDE je nutné ještě uživatele odhlásit a znovu přihlásit (přihlášení se provede automaticky), jinak budou české popisky pouze na nově spuštěných programech.
Máme to za sebou
Pokud vás nenastane nějaký nepříjemný problém, můžete se začít s Linuxem sžívat. Možná vás překvapí, jak podobný je Linuxový systém tomu s MS Windows. Slax v kombinaci s prostředím KDE nabízí i pro uživatele okének velmi intuitivní a přátelské rozhraní, a to i ve smyslu integrovaného (předinstalovaného) softwaru.
Najdete zde například IM klienta schopného komunikace přes ICQ, Jabber a ostatní kanály, je zde zahrnut prohlížeč fotografií, program na vypalování CD/DVD, textový editor i prezentační nástroj. V modulech na webu se nachází dokonce i Blender pro práci s 3D grafikou, takže na své si přijde rozhodně každý.
Kopete - univerzální kecálek je základním vybavením distribuce Slax.
FOTO: mas, Novinky
Nebojte se experimentovat
Je dobré připomenout, že vše co budete s Linuxem dělat, se nedotkne primárního operačního systému na pevném disku. Live CD běží jen v paměti RAM, nic se neinstaluje. Samozřejmě můžete přistupovat na pevný disk a měnit na něm soubory, musíte tedy umět rozeznat kdy už nejde o operační systém, ale o data na disku. Ale pokud jen měníte nastavení Linuxu, jde o zcela bezpečnou záležitost. V nejhorším případě je nutné počítač restartovat.
Live CD se nepoužívají jen pro seznámení se s Linuxem. Jejich využití sahá mnohem dále, ať už jako nástroj záchrany dat, když původní OS odmítne bootovat, nebo třeba pro otestování nového počítače bez nutnosti instalace operačního systému na disk. A když už vás nic dalšího nenapadá, můžete v něm klidně brouzdat po internetu bez rizika, že vám PC napadnou zlé a zákeřné viry. Vždyť Linux je zatím nejbezpečnější platformou, která díky velké různorodosti není ohrožována, jak to známe od produktů Microsoftu a nově i Applu.
__________________________
Speciální verzi Linuxu začala používat i Kuba
Kuba představila na počítačové konferenci v Havaně vlastní verzi operačního systému Linux, protože by komunistická vláda ráda vytlačila z ostrova systém Windows od amerického Microsoftu. Windows podobně jako jinde ve světě běží ve většině kubánských počítačů.
Kubánská vláda považuje počítačový operační systém od Microsoftu za potenciální hrozbu, protože americké bezpečnostní složky mají podle ní přístup k jeho kódům. Přístup Kubáncům k americkému softwaru i k jeho inovovaným verzím navíc dlouhodobé ztěžuje americké obchodní embargo vůči Kubě. Komisi, která prosazuje přechod na nový bezplatný software s otevřeným kódem, předsedá ministr výpočetní techniky a spojů Ramiro Valdes.
Podle expertů kubánské Univerzity informačních věd má zhruba pětina počítačů na ostrově operační systém Linux. Novu podle nich začalo používat několik ministerstev a vysoké školství, přejít na ni ale nechtějí některé státní podniky. Brání se tím, že nový operační systém není kompatibilní s jejich softwarovými aplikacemi.
__________________________
Marek Schäferling, Novinky
__________________________
distribuce Slax
Live CD -
Linux bez nutnosti instalace na disk
....................................
=================
cituji z:
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/166307-operacni-system-linux-pod-drobnohledem-windows-se-trese-strachy.html
Operační systém Linux pod drobnohledem
Linux - mnoho tváří jediného operačního systému, to jsou linuxové distribuce. Mezi nejznámější patří Ubuntu, SuSe, Mandriva, Debian nebo RedHat.
%%%%%%
Sdílejte článek přes tyto služby
Google
Linkuj.cz
Jagg.cz Vybrali.sme.sk
Del.icio.us
Reddit Digg
Facebook
MySpace