Jdi na obsah Jdi na menu
 


antifašismus

13. 5. 2008

cituji z elektronické verze deníku Právo:

Postavil se hajlujícím skinheadům, ti ho bodli nožem do krku

S poraněnou míchou skončil v českobudějovické nemocnici 22letý mladík z Čejetic, který v sobotu asi v půl třetí ráno s kamarádem ve Strakonicích okřikl dva hajlující skinheady. Ti se mu za to pomstili ranou nožem zezadu do krku.
13. 5. 2008 13:16 - ČESKÉ BUDĚJOVICE

Policisté už obvinili z trestného činu vraždy ve stádiu pokusu 22 letého útočníka. Dopadli i jeho o tři roky mladšího komplice, který utekl z místa činu a je podezřelý ze stejného trestného činu, se sazbou 15 let vězení.

„Od svědků bezpečně vím, že oba muži hajlovali a můj syn je okřikl. Oba vytáhli nůž a jeden z nich ho bodl podle zezadu do krku. Je ve velmi vážném stavu a nebýt jeho kamaráda, nemusel vůbec žít,“ řekl v úterý dopoledne otec těžce zraněného mladíka.

Skinheadi mladíky napadli na parkovišti před diskotékou Hvězda, kde se obyčejně konají poutě.

„Byli jsme s Jakubem na parkovišti před Hvězdou, když k nám z ulice přicházeli dva skinheadi. Oba hajlovali a křičeli: Jude mor. Šli jsme k nim a říkali jsme jim, aby toho nechali. Jakub je upozorňoval na to, co to byly koncentrační tábory a nakonec jim řekl, co by asi tak dělali, kdyby jsme byli Rómové,“ popisoval začátek incidentu Právu druhý napadený mladík.

Dále uvedl, že potom oba příznivci holých lebek vytáhli nože. „Jeden z nich zabodl Jakubovi nůž zezadu do krku. Hned nato jsem k tomu skinheadovi přiskočil a chytil se čepele nože jinak by bodal asi dál. Oba jsme upadli. Druhý ze skinheadů mě musel mezitím říznout za ucho, ale když viděli, že Jakub leží v tratolišti krve, snažili se zmizet. Já jsem s ním čekal na záchrannou službu a držel jsme mu ránu za krkem,“ konstatoval mladík, který byl propuštěný z nemocnice teprve v úterý s dvaceticentimetrovou ranou za uchem.

Přestože policisté už tohoto svědka vyslechli, oba útočníky zatím neobvinili z trestného činu Hanobení národa, rasy a přesvědčení.

„Zatím mohu říci jen to, že kriminalisté na tomto případu stále intenzívně pracují,“ uvedla jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek pouze potvrdil, že zraněný dvaadvacetiletý mladík je po operaci a bude se i nadále léčit.