Krásné ornamenty anglosaské Anglie
Pozor bez odborného zakreslení a dokumentace místa je nález zcela bezcený, pokud něco pozoruhodného naleznete vždy si raději pozvěte odborníka, dojde-li k poškození archeologické lokality škody mohou být nevyčíslitelné.
-----------------------------------------------------------------------------
(na výše vypsané webové adrese ja krásná fotogalerie tohoto úchvatného nálezu)
Amatérský hledač našel v britském Staffordshire vzácný anglosaský poklad
24. září 2009 12:29, aktualizováno 17:34
Největší zlatý poklad z dob anglosaské Anglie našel amatérský hledač v britském hrabství Staffordshire. Poklad tvoří asi 1500 vzácných zlatých a stříbrných předmětů, mezi nimiž je i válečná výstroj zřejmě ze sedmého století. další článek
Nález obsahuje asi pět kilogramů zlata a dva a půl kilogramu stříbra. Stovky předmětů musí experti ještě očistit, protože jsou obaleny hlínou.
Vzácné předměty našel na poli svého přítele pětapadesátiletý amatérský hledač pokladů Terry Herbert, který s detektorem kovů pátrá po pokladech už 18 let. První kousky se mu pod detektorem objevily už v červenci.
"Na tohle mě nemohl nikdo připravit, viděl jsem krabice plné zlata. Nemohl jsem mluvit, ani dýchat, je to přesně to, po čem hledači pokladů touží. Ani jsem nemohl věřit tomu obrovskému množství," svěřil se deníku Guardian šťastný muž.
Herbert žije sám v obecním bytě z dávek pro invalidy. Nikdy nenašel nic cennějšího.
Poslední kusy zlata byly ze země vyzvednuty v noci na čtvrtek. Součásti pokladu jsou zlaté a stříbrné předměty, kříže, mince, hlavice mečů vykládané drahokamy, helma či jiná válečná výstroj. Podle expertů mezi vzácnostmi není vůbec nic ženského.
Rok zkoumání
Expertům podle deníku potrvá nejméně rok, než cenu pokladu vyčíslí. Už teď si ale mohou být jisti, že poklad je větší, než ten, který se našel v roce 1939 v anglosaském hrobě Sutton Hoo.
Archeoložka a bývalá zaměstnankyně Britského muzea Leslie Websterová nález přirovnala k jednomu z nejznámějších iluminovaných rukopisů na světě zvanému Book of Kells, který je vystaven v Dublinu. "Je to, jako by byla objevena nová Lindisfarneská evangelia (Lindisfarne Gospels) nebo nová Kniha z Kellsu (Book of Kells)," řekla Websterová.
Objev podle ní změní pohled na anglosaskou Anglii stejně radikálně, či možná víc než vykopávky lodního pohřbu ze Sutton Hoo.
Poklad nyní odpočívá v muzeu v Birminghamu, kde bude uložen v bezpečí a určen pro studium. Ty nejzajímavější předměty budou od pátku do 13. října k vidění i pro veřejnost.
Pole Herbertova přítele, kde byl poklad nalezen, je nyní zatravněno. Vědci jej ale chtějí rozorat do hloubky a dále prozkoumat, je totiž možné, že hlouběji v zemi se ještě nějaké bohatství skrývá.
Autoři:
Martina Surá iDNES.cz