Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léčba bolesti v ČR

10. 5. 2010

cituji z:
http://www.zdn.cz/denni-zpravy/profesni-aktuality/lekari-casto-nevyuzivaji-dostupne-prostredky-pri-lecbe-bolesti-153886


Lékaři často nevyužívají dostupné prostředky při léčbě bolesti

13.5.2003
Až 95 procent případů chronické bolesti je dobře zvládnutelných dostupnou farmakologickou léčbou. Odhaduje se, že až sedmdesát procent těchto pacientů s chronickou bolestí není léčeno odpovídajícím způsobem...

Až 95 procent případů chronické bolesti je dobře zvládnutelných dostupnou farmakologickou léčbou

„Bolest je to, co říká pacient a existuje, když to pacient tvrdí.“ Zdaleka ne všichni lékaři přijali tuto definici. Někteří stále říkají: „Tohle vás přece nemůže bolet.“ nebo „To určitě nebolí tak strašně, to musíte vydržet.“ Mnoho lidí se proto zcela zbytečně trápí.

O chronické bolesti hovoříme, trvá-li tři měsíce a déle. Někdy se nepodaří vyléčit základní onemocnění, někdy dokonce ani nevíme, co je příčinou bolesti.

Člověk pak marně obchází nejrůznější ordinace, v ruce stále tlustší desky s negativními výsledky marných vyšetření.

„Kdo od lékaře odchází s bolestí, jako by u lékaře nebyl,“ říkal už na začátku dvacátého, klasik světové medicíny Vladimír Bechtěrev. U něj lze toto prohlášení brát jako zbožné přání.

Dnešní lékaři už ale mají dostatek prostředků k tomu, aby téměř každou bolest buď zcela odstranili, nebo alespoň učinili snesitelnou.

Bolest už dnes není nutná

„Až devadesát pět procent případů chronické bolesti je dnes velmi dobře zvládnutelných dostupnou farmakologickou léčbou,“ říká primář Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů FN v Motole MUDr. Jiří Kozák.


Zdaleka ne všichni lékaři ale využívají možností, které jim moderní medicína dává. „Odhaduje se, že až sedmdesát procent těchto pacientů s chronickou bolestí není v České republice léčeno odpovídajícím způsobem,“ dodává primář Kozák.

Mýty o opioidech

Hlavní příčinou toho, že se u nás tisíce lidí zbytečně trápí, je nedůvěra k opioidům (dříve opiátům). Tedy lékům, které se svým účinkem podobají alkaloidům z nezralých makovic.


„Spotřeba opioidů je určitý parametr, který vypovídá o kvalitě léčby bolesti v dané zemi. V porovnání s Rakouskem je u nás desetinová,“


Jan Lejčko z Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN Plzeň.
 

„Spotřeba opioidů je určitý parametr, který vypovídá o kvalitě léčby bolesti v dané zemi. V porovnání s Rakouskem je u nás desetinová, o skandinávských zemích ani nemluvě,“ upozorňuje MUDr. Jan Lejčko z Anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Kolem opioidů panuje celá řada mýtů, a to jak mezi lékaři, tak mezi pacienty.

U veřejnosti je rozšířena představa, že tyto léky jsou vyhrazené jen pro nemocné v konečném stadiu zhoubné nemoci a že už po několika tabletách hrozí vznik závislosti. Ani jedno není pravda. Podmínkou ale je, aby opioidy byly správně naordinované.


Center léčby bolesti je v ČR na sedmdesát


Co dělat, pokud bolestivé stavy neustupují ani po opakovaných návštěvách praktického lékaře či jiného specialisty?

Je třeba vyhledat lékaře, pro kterého není bolest jen vedlejším problémem, ale u kterého stojí přímo ve středu zájmu.

V České republice je takových odborníků zhruba dvě stě. Pracovišť specializovaných přímo na léčbu bolesti je na sedmdesát. Kontakt na tato zařízení je možné získat na Lince proti bolesti (tel. číslo 224 435 587), která pracuje při Centru pro léčbu a výzkum bolesti pražské motolské nemocnice.

„Naše linka funguje jako jakýsi dispečink. Když nám klient zavolá, velmi podrobně si s ním popovídáme o tom, co jej trápí a jakou léčbu má za sebou. Pokud už má potřebná vyšetření, nasměrujeme jej podle jeho bydliště na ambulanci specializovanou přímo na léčbu bolesti,“ uvádí pracovnice této linky Irena Kulhánková.

Linka je v provozu každý všední den od 14 - 19 hodin. Obvykle tu slouží zdravotní sestry, jen ve středu lékař. Nelze ale počítat s tím, že na doporučeném pracovišti pomohou pacientovi okamžitě.

„Říká se, že dobrá ambulance pro léčbu bolesti u čtyřiceti procent nemocných bolest odstraní zcela, u těch ostatních alespoň významně pomůže. Léčba je ale časově náročná. Jen vstupní rozhovor trvá hodinu, hodinu a půl. Je totiž třeba vymyslet postup přímo na míru,“ říká MUDr. Dagmar Vondráčková z Centra léčby bolesti Fakultní nemocnice Bulovka.

Na léčbě se kromě lékařů podílejí i další odborníci - zvláště pak psychologové a rehabilitační pracovníci. „U některých pacientů lze využít i akupunkturu nebo akupresuru. Účinnost těchto metod byla prokázána. Na rozdíl třeba od homeopatie,“ říká MUDr. Jan Lejčko.

Lucie Ondřichová, Lidové noviny, 13.05.2003