Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po operaci žaludku - dietní zásady

18. 6. 2018

http://www.linkos.cz

Po operaci žaludku obecně:

Podle aktuálního stavu dá vhodné doporučení dietní sestra nebo přímo lékař specialista na výživu – nutricionista.

Po operaci žaludku často dochází k váhovému úbytku. Někdy je potřeba změnit stravovací návyky a celkově upravit dietu. Podle aktuálního stavu dá vhodné doporučení dietní sestra nebo přímo lékař specialista na výživu – nutricionista. Obvykle je nutné jíst menší porce, ale častěji. Je vhodná zelenina a ovoce upravené tak, aby byly dobře stravitelné. Není dobré se vyhýbat masu, lepší je ale maso bílé a ryby. Při váhovém úbytku by měla být strava energeticky bohatší s dostatečným množstvím bílkovin: plnotučné mléko, sýry, vejce

Po operaci žaludku se mohou objevit potíže, které označujeme jako dumping syndrom. Jsou dány rychlým postupem polknuté stravy do střeva. Nejčastěji se objevuje po jídle tlak v horní polovině břicha, bolest, průjem, bušení srdce, někdy až mdloba při přechodném snížení tlaku. K prevenci těchto potíží je vhodná dieta s omezením cukrů, převahou bílkovin, malé porce jídla, během jídla nepít. Za 1-3 hodiny po jídle může někdy dojít ke snížení hladiny cukru v krvi (hypoglykemii) s průvodnými příznaky (vlhká, zpocená kůže, pocit hladu, třes těla, porucha koncentrace – nepozornost). Rychlou úlevu přinese kostka cukru nebo kousek čokolády.

____________

Po úplném odstranění žaludku je nutné pravidelné dodávání vitaminu B12 ve formě injekcí

cituji z:                          http://www.ulekare.cz/poradna-lekare

Dieta po odstranění žaludku:

-       žádná speciální dieta po odstranění žaludku není, je ale velmi nutné dodržovat základní zásadu:

-       jíst i pít častěji a po menších dávkách. Tak se totiž méně zatěžuje velkým objemem jídla gastrointestinální (trávicí) systém, který je po odstranění žaludku oslabený a zmenšený o tuto část a je potřeba mu vyjít vstříc.

-       ezte plnohodnotnou spíše dietní stravu (takzvaná racionální strava), která by podpořila váš celkový zdravotní stav, hodně zeleniny a ovoce, můžete si třeba vitamíny zajistit čerstvými štávami - na odštavnovači a podobně.

-       Jídlo by mělo mít hlavně dostatek vitamínu D a vápníku (mléčné výrobky), které jsou možné dodávat i léky, ale můžete si je průběžně doplňovat i potravními doplnky. Jakékoli problémy a nesrovnalosti, potíže s trávením atd. konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, který přesně zná druh a rozsah provedené operace, váš celkový zdravotní stav před operacemi a poradí vám s přizpůsobením vašeho stravovacího režimu na míru vašim diagnosám.

kontaktovat nutriční ambulanci 

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

obecne dietni rady:
- jíst malé dávky častěji, i pouze piškoty po kusech
- lepe spíše kašovitou stravu, aby byl nižší nárok na tráveni
- raději "suché" keksy, sušenky i slané
- zkusit ovocné dětské přesnídávky, těstoviny, rýži, bílé pečivo, bílý
jogurt (activia je méně kyselý), mleté vařené kuřecí maso nebo haše
- lépe chladné až vychlazené tekutiny po lžičkách nebo brčkem
- výrazně omezit ostré a aromatické koření
- nepít během jídla, preferovat neperlivé vody, ovocné šťávy naředěné, i neperlivé minerálky, slabý čaj

obecne dietni rady:
- jíst malé dávky častěji, i pouze piškotu po kusech
- lepe spiše kašovitou stravu aby byl nižší narok na traveni
- raději "suché" keksy, sušenky i slané
- zkusit ovocné dětské přesnídávky, těstoviny, rýži, bílé pečivo, bílý
  jogurt (activia je méně kyselý), mleté vařené kuřecí maso nebo haše
- lépe chladné až vychlazené tekutiny po lžičkách (i kolu jak píšete) nebo
  brčkem
- výrazně omezit ostré a aromatické koření
- nepít během jídla, preferovat neperlivé vody, ovocné stávy naředěné, i
  neperlivé minerálky, slabý čaj

……………………………

Co se týká příjmu tekutin je zásadní - alespoň 1,5 l denně - tekutiny neperlivé a po lžičkách, chlazená a bublin zbavená koka-kola opravdu někdy funguje, jinak můžete tekutiny nahradit - třeba vývarem /hovězí, slepičí..atd prostě klasické řídké polévky), určitě různé čaje, neperlivé minerálky, protože se zvracení se ztrácí i část minerálů.

Obecně , co vařit - tělo si "řekne samo" - ale jsou to věci lehce stravitelné - tedy ještě jednou ty vývary, drůbeží maso, mladé hověří a vepřové - vše určitě pro začátek - mleté, aby se vše dobře strávilo, přílohy - bramborová kaše, zkusit těstoviny ev. rýži, dušná mrkev. + různé druhy kaší na sladko - rýžová, krupičná, ovesná. Velmi vhodné různé ovoce - klidně - jablečný kompot - tj povařená jablka, zbavená slupek, banány, vhodné kysané mléčné výrobky - jogurt nebo acidofilní mléka.
Podle tolerance přidávat 1 nové jídlo denně, tak aby si zažívání zvyklo. Až ustane zvracení, určitě pokračovat v pohybové aktivitě - má vliv na vlastní zažívání a také psychiku.                (EXCERPT)

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

TEKUTÉ VÝŽIVY:

isosource

fortimel, reosource, prosure,

isosource energy neutral

nutridrink, diasip

 

 

 

 

 

po odstranění žaludku: