Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slinivka - pankreat -- nejde to vyměnit, jak u auta?!

10. 5. 2010

http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/rakovina-slinivky-je-zakerna-nejdrive-neboli-167807


Rakovina slinivky je zákeřná, nejdříve nebolí

25.7.2005
Pavel Dostál podlehl jedné z nejzákeřnějších nemocí, jaké existují: rakovině slinivky. Ze statistik sice vyplývá, že každý čtvrtý obyvatel Česka dříve či později onemocní rakovinou, nicméně v řadě případů (pokud ji lékaři objeví včas), mají lidé velkou šanci, že se vyléčí...

Praha -

Rakovina slinivky, která u nás postihuje každý rok asi 2500 lidí, ale takové šance bohužel obvykle lidem nedává.

„Tato choroba patří k nejnebezpečnějším a nejzrádnějším onkologickým onemocněním vůbec,“ říká gastroenterolog Ondřej Urban.

Nemoc se podle něj totiž může rozvíjet velmi dlouho bez jakýchkoli příznaků. A když se pak objeví problémy, především bolesti břicha, ale také třeba ztráta chuti k jídlu, hubnutí, průjmy, celková slabost, případně nemocný zežloutne, bývá už většinou dost pozdě.

Zhoubné nádory ve slinivce jsou příliš velké a pacientův život ohrožují i agresivní metastázy, které se obvykle rozšíří do jater. Déle než pět let proto přežije jen asi okolo pěti procent pacientů.

Pavel Dostál se o své nemoci dozvěděl od lékařů loni v září. Veřejně to oznámil koncem téhož měsíce. Výsledky laboratorního zkoumání totiž ukázaly, že nádor slinivky, který mu předtím vyoperovali lékaři vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, byl zhoubný.

Dostál odjel do lázní a doufal, že jeho léčba potrvá maximálně šest týdnů. Výsledky kontrolních vyšetření pro něj zpočátku vypadaly velmi nadějně.


Už z lázní se však vracel do nemocnice s teplotami a v prosinci bylo jasné, že boj s rakovinou nekončí.

Vyšetření potvrdila to, čeho se Dostál i lékaři nejvíc báli: nemoc se vrátila v podobě agresivních metastáz, které se ve velkém množství rozšířily v játrech.

Pavel Dostál pak dojížděl do brněnského Masarykova onkologického ústavu na chemoterapii i ozařování. Léčba nezabírala tak, jak by si přál. Část nádorů v jeho játrech stále zůstávala a rostla.

Dostál se proto podrobil další drastické léčbě, jejíž vedlejší účinky byly patrné: byl vyčerpaný, pohublý, bez vlasů. Jeho organismus nakonec nápor nemoci nevydržel.

IVANA LESKOVÁ, Mladá fronta Dnes

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář